Soukromé podnikání by mělo být pro toho, kdo se mu věnuje, dost kvalitním a spolehlivým zdrojem obživy. Jenže jak už se mnohokrát ukázalo, nebývá to zase až tak často pravidlem. Je spousta podnikatelů, kteří už zažili finanční problémy, a také dost těch, kteří se s těmito problémy nezvládli vypořádat a prostě zkrachovali.
Není to pochopitelně potěšující konstatování, ale je to realita. Tak už to zkrátka v našem světě chodí. A když tedy chtějí soukromí podnikatelé uspět, musí vědět nejen to, co budou dělat v dobách, kdy podnikání vzkvétá, ale i tehdy, když se zrovna nebude dařit valně.
A na co by měli být podnikatelé tedy připraveni? Samozřejmě i na to, že už někdy nebudou svoji ekonomickou situaci dočasně schopni zvládat a budou tedy potřebovat půjčku. A měli by mít tedy i povědomí o tom, za jakých podmínek se jaké půjčky získávají. Protože kdyby v nouzi žádali o půjčku bankovní a šli o ni požádat ve chvíli, kdy mají nízké příjmy a k nim záznamy v registrech dlužníků, jenom by tím ztráceli drahocenný čas. Protože někdo takový u bankovních půjček založených právě na prověřování příjmů, daňových přiznání a registrů dlužníků nemá šanci uspět.
Ale co je tedy alternativou, o kterou by pak takoví podnikatelé v nesnázích žádat měli? Je to obvykle podnikatelská hypotéka od nebankovní společnosti. Tu totiž může dostat i hodně nedokonalý žadatel, který by jinde sotva uspěl. A tady se dotyčnému daří hlavně proto, že se zde prověřování kvalit žadatele nahrazuje požadováním zástavy nemovitosti.
Když tady dá podnikatel nějakou svoji nemovitost do zástavy, může si být jist, že mu tu půjčí od padesáti tisíc až třeba po sto milionů s možností splácet takovou půjčku třeba i tři desítky let. Protože to díky zástavě nemovitosti není pro poskytovatele této půjčky risk. A tento tak pomůže i tomu, koho by ve všech bankách beznadějně odepsali.