Děti a šikana

Každý rodič chce své dítě za každých okolností chránit. Nechce nikdy dopustit, aby se mu něco stalo. Chráníme naše děti už od jejich narození. Doprovázíme je při jejich prvních krůčcích a dáváme na ně pozor při každé další příležitosti. Jinak tomu ani není, když děti doprovázíme na jejich první den v mateřské nebo základní škole. Ale již v mateřské škole se naše dítě může setkat s prvotní šikanou. A to ze strany svých malých kamarádů. Děti dokáží být opravdu zlé. A dokáží se posmívat kvůli ledasčemu. A proto je důležité, aby na to dávali učitelé v institucích pozor.

pes na kolejích

A také rodiče doma a naučili se znát a rozpoznávat signály, které vás na šikanu upozorní. Nejčastěji se terčem šikany stávají děti slabé, které se nedokáží dostatečně bránit. A také velice často děti, které se nějakým způsobem liší a vymykají se normálu. Nebo také děti, které hůře komunikují. Nebo jim některé věci prostě jen docházejí pomaleji. A potřebují na vše více času. Také děti odlišné rasy a jiné barvy pleti. Ale také úplný protiklad, a to myslím dítě, které vyniká svoji nadměrnou inteligencí a intelektem. Šikana se dělí do několika kategorií. A to fyzická agrese. Ta se vyznačuje především násilím, bitím, házením předmětů. Mezi další druh šikany patří: slovní agrese a zastrašování. Vyznačuje se fyzickým násilím, nadávkami, zastrašováním a ponižováním. Další věc, kterou dělá agresor oběti je, že jí krade a odcizuje jeho věci. Ty následně vrací poničené anebo je už prostě vůbec nikdy nevrátí.

plačící dítě

A asi jako poslední věc je přikazování oběti. Nutí ho k nepříjemným úkolům jako je svlékání, štěkání a plazení se jako pes. Odpovídání agresorovi ano pane a podobně. Odevzdávání peněz anebo svačiny. Šikana může dítěti zničit život. Záleží na jeho psychické a fyzické odolnosti. Ale ve většině případů dochází ke zničení dětské psychiky. Někdy v letech, kdy dítě ještě vůbec není zralé a dovyvinuté. Vždy klaďte dítěti na srdce, že se nemusí bát s vámi o šikaně mluvit. Všímejte si každého detailu a vždy se bavte o škole i o tom co se děje po ní. Vštěpujte svému dítěti, že je velmi důležité mít dobré kamarády kolem sebe. A pokud dojde k šikaně nebát se svým přátelům se vším svěřit.