Chystáte se investovat?

V první řadě byste si měli zjistit, jaké jsou pro vás vůbec dostupné možnosti investování. V případě, že s penězi sotva vycházíte, nebo dokonce máte dluhy, investování není ten nejlepší nápad. S jakou částkou budete začínat? Jaká rizika https://www.odvykani-koureni.cz/rizika-koureni to pro vás nese? Co se stane, když o částku určenou k investování přijdete? A do čeho chcete investovat?

Tohle všechno jsou otázky, na které byste si měli odpovědět, než někam pošlete své peníze a budete doufat, že se vám vrátí. Pokud se necítíte dostatečně znalí a sebejistí v oblasti investování, doporučujeme raději kontaktovat odborníka, který s vámi vše probere a nabídne vám investiční plán na míru.

finanční grafy

Investice s sebou vždy nese riziko ztráty, ať vám obchodník slibuje cokoliv, i když se snažíte investovat bezpečně. Proto byste měli vždy investovat jen ty peníze, které vám v případě takové ztráty nebudou chybět. A samozřejmě svůj vklad diverzifikovat, tedy rozložit. Pokud budete mít pět různých investic a jedna bude ztrátová, je vaše škoda menší než v případě, že uděláte jednu obrovskou investici, která nevyjde a vy tak přijdete o všechny peníze.

Protože pokud vám je jedno, jestli své peníze vložíte do podílových fondů, akcií nebo dluhopisů, je to spíš recept na ztrátu peněz než na jejich zhodnocení.

Akcie a dluhopisy nejsou totéž, Nebankovní hypotéky vám vysvětlí rozdíl. Pokud si nakoupíte akcie, nakupujete si vlastně podíl v dané společnosti. Pokud společnost finančně roste, roste váš podíl a daných intervalech je vám vyplácen zisk z vašeho podílu. Jde o investici dlouhodobou, možná celoživotní, pokud se nerozhodnete svůj podíl prostě prodat. Může vám přinášet pravidelný finanční zisk, nebo naopak můžete právě chytrým obchodováním a akciemi přijít k zisku. Zásadní je levně nakoupit a dráže prodat.

přehled investic

Dluhopisy jsou naopak jasně časově ohraničené investice. Vy vlastně půjčujete své peníze dané společnosti a ona vám je po uplynutí smluveného času vrátí s příslušným úrokem. Jak jednou vložíte peníze, nemusíte se vlastně starat, prostě počkáte. Samozřejmě je tu riziko, že společnost nebude schopná vám půjčené peníze splatit, natož přidat úrok. Proto svoji investici dobře zvažte.