Je hraní prospěšné i pro dospělého?

Jednou z aktivit, které jsou pro děti typické, je hraní. Může se jednat o stolní hry, venkovní například s míčem či na prolézačkách, nebo v poslední době stále populárnější hry počítačové. A asi není překvapením, že tyto všechny učí děti novým dovednostem, ať už fyzickým či mentálním.

 

Dobrá, ale co dospělý člověk? Pokud se někoho zeptáte, pravděpodobně vám odpoví, že na hraní nemá čas, případně jej považuje za zbytečnou ztrátu času, který by mohl strávit něčím užitečnějším. Koneckonců, hraní je přece pro děti. Avšak v poslední době se ukazuje, že tento přístup rozhodně není správný.

 

klasické Člověče, nezlob se

 

Výzkumy totiž prokázaly pozitivní vliv hraní i u dospělého člověka. Jde především o snížení hladiny stresu, což je, jak si asi všichni umíme představit, zvláště v dnešní době velmi důležité. Jde totiž o aktivitu, kde v podstatě nepodstupujeme žádné riziko, kde nezáleží na tom, zda budeme první či poslední. Kde si vše můžeme bez obav užít.

 

Zde je však potřeba varovat před záměnou hraní a gamblingu. Pokud si například zahrajeme s přáteli stolní hru či videohru, jde jednoznačně pozitivní věc, která nás navíc může s ostatními sblížit. Avšak na druhou stranu pokud na svou výhru vsadíme skutečné peníze, nastávají problémy.

 

žetony v kasinu

 

V tu chvíli nám totiž značně začne záležet na výsledku. Koneckonců, již zde máme něco, co je potřeba brát skutečně vážně. Peníze totiž každý z nás potřebuje. Pokud o ně přijdeme, můžeme mít problémy. Na druhou stranu v případě výhry máme z vítězství podstatně větší radost, a jsme mnohem více motivováni k tomu, abychom se o ni pokusili znovu. To, co mělo být zábavou, se najednou stává vážnou záležitostí. A to rozhodně není dobře.

 

V každém případě však neprohloupíte, pokud část svého volného času strávíte hraním. Možná budete překvapeni, jak vás to bude bavit, i když v sázce nebudou žádné peníze. Čas vám rychle uteče a vy se u toho odreagujete – a to je přesně to, co všichni potřebujeme.

Publikováno v Hry